Nová dětská kniha je i o Alternátoru

(28.05.2018) Dětští hrdinové se v příběhu dostanou do Třebíče a navštíví Alternátor.

Plno úkolů a soutěží, představení různé činnosti kroužků pro děti a mládež, složky integrovaného záchranného systému, elektromobil Tesla… A také slavnostní křest nové dětské knihy „Příběh chytrého města“. To je jen zcela zjednodušený výčet všemožných atrakcí a zajímavostí, které dnes provázely velký dětský den v Třebíči-Borovině, jejž společně uspořádaly DDM Třebíč, Ekotechnické centrum Alternátor Třebíč, jehož zřizovatelem je EKOBIOENERGO, z. s., společnost E.ON ČR a Česká společnost pro větrnou energii.

Odpoledne plné her a zábavy si nenechaly ujít asi dvě tisícovky lidí. Asi každý z dětských návštěvníků absolvoval stezku plnou soutěží připravenou DDM Třebíč, přičemž prvních stovka nejrychlejších jako bonus k mnoha dárkům získala i opravdu originální památku na dnešní den – zcela novou knihu „Příběh chytrého města“, na níž od loňského roku pracovali zaměstnanci společnosti E.ON ČR, města Třebíč a Ekotechnického centra Alternátor. A když říkáme „zcela novou“, myslíme to doslova – z tiskáren nakladatelství Albatros Media totiž dorazila počátkem tohoto týdne a do dnešního dne ji vidělo jen několik málo zasvěcených.

 

Hrdinové knihy procházejí Třebíčí coby chytrým městem

Kniha je o dětech a pro děti. Hlavním hrdinou je malý Honzík, který se svým kamarádem, jeho sestrou a dědečkem navštíví město využívající prvky smart-city. Tímto městem není nic jiného než samotná Třebíč, kde tyto chytré prvky opravdu najdeme. Děti se při cestách městskou autobusovou dopravou připojí k wi-fi, jdou si nabít mobil k solární lavičce a jejich dědeček využije služeb právě chystaného chytrého parkoviště. Všichni také navštíví Alternátor, kde zhlédnou například technologie budoucnosti včetně chytré domácnosti nebo také elektromobilu. Samozřejmě si nenechají ujít ani program na zdejší unikátní projekční kouli, kterou vyvinuly společnosti NASA a NOAA.

„Pro děti v té knize je to vlastně cesta do budoucnosti, která ale velice rychle přichází,“ sdělil regionální zástupce společnosti E-ON Miloš Morávek a doplnil, že tato kniha je už třetí svého druhu. „E.ON již dříve vydal podobné dětské publikace s názvy Příběh elektřiny a Příběh zemního plynu.“

„Ty se mi moc líbily,“ zavzpomínala místostarostka Třebíče Marie Černá. „I když jsou určené pro děti nižšího školního věku, musím se přiznat, že jsem se v nich dozvěděla spoustu nových věcí.“

Tak vznikla myšlenka sepsat i Příběh chytrého města, a protože Třebíč, E.ON a Alternátor navzájem úzce spolupracují, začalo se s přípravami. Nutno poznamenat, že autoři kromě již známých chytrých řešení zkusili například v případě chytré domácnosti pohlédnout ještě dále do budoucnosti, zhruba příštích dvaceti let. Možná ale popsané přístroje a zařízení budeme používat mnohem dříve, protože současné technologie jdou kupředu mílovými kroky. To, co bylo před rokem chápáno jako novinka, je nyní běžná věc.

„Osobně bych také knize přála, aby ona chytrá řešení, která jsou v knize popsaná, byla zakrátko překonaná a zastaralá,“ glosovala Černá.

Třetím v produkčním týmu knihu byl Alternátor, který si klade za cíl dětem přiblížit, jak vzniká energie či jaké máme druhy elektráren.

„Alternátor ale ukazuje i ta zmíněná chytrá řešení a zároveň s tím se snaží poukázat i na to, že civilizace potřebuje energii,“ vysvětlil Richard Horký, předseda EKOBIOENERGO, z. s., který je zřizovatelem Alternátoru. „Ta kniha to vše dětem přibližuje, je pro děti maximálně srozumitelná. Věřím, že k popularizaci těchto chytrých řešení tedy přispěje a že jen tento první pětitisícový náklad se mezi malé čtenáře rychle dostane.“

 

Knihu napsal Petr Mrázek a ilustroval ji Petr Čuma. V Třebíči je k dostání na recepci Alternátoru. Na fotografii křtí knihu Marie Černá, Richard Horký a Miloš Morávek.

 

Fotogalerii najdete zde, video zde.

 

EKOBIOENERGO - Příběh chytrého města