V Alternátoru byla zahájena velká výstava o stavebnici Merkur

(20.10.2016) Drobnější exponáty lze zhlédnout zdarma u recepce Alternátoru, v galerii ve třetím patře jsou vystaveny větší kusy, případně kusy vzácné historicky či technicky.

Lidé tak mohou spatřit repliku tzv. čočkostroje Otty Wichterleho, jenž pomocí tohoto zařízení vyrobeného z Merkuru vynalezl první kontaktní čočky moderního typu, souřadnicový zapisovač Alfi, který v 80. létech minulého století sloužil coby tiskárna pro počítače typu Didaktik či ZX Spectrum, obří rypadlo, těžební věž, ruské kolo, Eiffelovu věž, železnice, mosty nebo třeba věrnou kopii kostela Všech svatých v západočeském Boněnově. Fakt, že exponáty jsou nejen velké, ale taky pořádně těžké, dokládají čísla – například na zmíněný kostel bylo použito odhadem tři tisíce šroubků a matiček. A třeba ruské kolo, které se samozřejmě točí, váží kolem 30 kilogramů.

Exponáty pocházejí ze sbírky největšího tuzemského sběratele Merkuru, pana Jiřího Mládka, který se vernisáže osobně zúčastnil.

„Můžete zde vidět exponáty od nejstarších dob Merkuru, který vznikl již v roce 1925, přičemž první podobná stavebnice na našem území byla vyvinuta už v roce 1904. S malou přestávkou v 90. létech minulého století se Merkur vyrábí dodnes,“ sdělil příchozím. „Osobně považuji Merkur za geniální český vynález, na který můžeme být právem hrdí.“

Zajímavé je, že sám Mládek stavebnici Merkur v mládí neměl.

„Chodil jsem si s ním hrát ke kamarádům a vždycky jsem jim záviděl, když některé své složené výrobky přinesli do školy a ukazovali si je potají během vyučování pod lavicí,“ vzpomínal.

 

U výstavy najdete i tvůrčí koutek

Merkur je výborný pro rozvoj technických dovedností dětí. Pomáhá nejen vývoji jejich jemné motoriky, ale hlavně představivosti a invence.

„Na výstavě můžete vidět i jednoduché stroje, jako je třeba Kardanova hřídel nebo převodovka. Děti i dospělí jednak uvidí, jak taková zařízení fungují, jednak zjistí, že je lze sestavit právě z Merkuru,“ vysvětlil Mládek. „Osobně mě proto mrzí, že se na technické znalosti nyní neklade takový důraz a výuka často probíhá přes počítač.“

S tím souhlasí i předseda zřizovatele Alternátoru, spolku EKOBIOENERGO o. s., Ing. Richard Horký, který byl na vernisáži také přítomen. 

„Zaměstnavatelé potřebují nejen absolventy s maturitou či vysokoškoláky, ale i řemeslníky, a proto chceme dokázat, že řemeslo má zlaté dno,“ řekl Richard Horký, který je zároveň předsedou Okresní hospodářské komory Třebíč. Ta nedávno udělala průzkum mezi třebíčskými školami, jehož výsledky byly krajně znepokojivé. „Doslova nás šokovalo, že ze všech zhruba 600 deváťáků, kteří v roce 2015 opustili třebíčské základní školy, jich 85 % pokračovalo na maturitní obory.  My proto chceme ve spolupráci s podnikateli, firmami a středními školami nabídnout stipendia právě pro učňovské obory a zintenzivnit do nich nábor. Zároveň také vítáme podobné aktivity, jako je právě tato výstava, která podporuje technické myšlení a vzdělávání.“

Děti samotné mají na výstavě k dispozici i tvůrčí koutek s velkým množstvím dílů Merkuru. Zde si mohou zkusit samy sestavovat vlastní výrobky.

„Já s oblibou říkám, že ten koutek je určen dětem od 4 do 104 let. Protože se už mnohokrát stalo, že si k němu na výstavě sedli i tatínci nebo dědečci a trávili u něj hodiny,“ uvedl Jiří Mládek. „Nedávno se dokonce přihodilo, že jeden asi patnáctiletý chlapec se stejně starou slečnou takto vyrobili model traktoru, ke kterému si pak ve škole na 3D tiskárně vytiskli pneumatiky. To mě opravdu překvapilo, s něčím takovým jsem se ještě nesetkal. Chystám se je oslovit, zda by byli ochotni mi poskytnout ten program, abychom jej třeba dále vyvíjeli.“

Výstavu můžete v Alternátoru navštívit do 2. prosince.

Fotogalerii najdete zde.

Alternátor Třebíč - Merkur