Alternátor navštívili dva cyklisté z Malajsie

(16.08.2016) Akmala a Firdause jsme svezli i v elektromobilu.

Víte, jak vypadá vlajka Malajsie? Podobně jako americká – také má vodorovné bílé a červené pruhy, jen v modrém poli nenajdeme padesát hvězd, nýbrž velký půlměsíc a sluníčko. Právě takovou vlajku jste v sobotu 13. srpna po několik hodin mohli spatřit i v Třebíči, a to na velice nezvyklém místě. Cyklobrašnách, které měli na svých jízdních kolech připevněny dva exoticky vyhlížející cyklisté.

„Nejedeme ale z Malajsie. Přiletěli jsme do Frankfurtu a odsud jsme se přes Švýcarsko, severní Itálii a Rakousko dostali až k vám,“ vysvětlil Akmal, který ve své domovině studuje námořní architekturu, tedy navrhování velikých lodí. „Dosud jsme ujeli asi 2100 kilometrů.“

„Necestujeme takto poprvé,“ doplnil ho jeho parťák Firdaus řečený Pdot. „Už jsme byli třeba ve Francii, Anglii a Skotsku.“

Návštěvníci z malajského sultanátu se v Třebíči zdrželi jen krátce. Přijeli ze Znojemska a nakoupili si zásoby v supermarketech na jižní straně města. Pak Třebíč objeli přes Terůvky do Boroviny, aby se vyhnuli centru, a pokračovali dále na Jihlavu. Při této cestě jeli kolem Ekotechnického centra Alternátor, pro nějž se tak stali asi nejexotičtějšími příchozími, kteří do něj zatím zavítali. Zaujala je nejen tamní unikátní projekční koule, na níž mimochodem zjistili, jaké je u nich doma zrovna počasí, ale vyptávali se i na historii výroby bot a zejména pak na Baťu.

„Značku Baťa známe,“ potvrdil Firdaus, kterého například zajímalo, zda Baťa přímo v Třebíči bydlel.

Další cesta mladých Malajsijců vede do Jihlavy a odtud do Prahy. Oba cyklisté nám na sebe nechali spojení, takže vás za několik dní zkusíme informovat, jak jejich středoevropská pouť pokračuje.

(převzato z www.trebicskyobjektiv.cz)

Ekobioenergo - Malajsijci